En dunpose er lett og tar liten plass, men prisene varierer mye. Her har vi sammenlignet 7 dunsoveposer og kåret Therm-a-Rest Parsec -6°C til vinner. Vil du spare penger, er Mammut Perform Down Bag -7°C det billigste alternativet.
Friluftportalen er gratis å bruke. Når du kjøper via lenkene våre, kan vi få en liten provisjon fra butikken. Det koster deg ingenting og påvirker ikke rekkefølgen. Se mer.
Best for: Lette turer med telt fra vår til senvinter
9.4av 10
Komfortgrense: -6 °C
Vekt: 810 g (regular)
Fyll: 800-fyll Nikwax Hydrophobic gåsedun
Passform: Performance Fit
Bruk: Vår, sommer, høst og senvinter
Fordeler
Lav vekt for en pose med -6 °C som komfortgrense
800-fyll gåsedun gir mye isolasjon i forhold til vekt
Vanlig romslighet, så du kan snu deg uten å bære med deg overflødig stoff
Dunet er behandlet for å tåle fukt
Ulemper
Dyr sammenlignet med de enkleste dunposene
Mindre plass enn de mest romslige modellene, for eksempel Questar
Parsec er soveposen vi velger som vinner, fordi den treffer best mellom vekt, varme og passform. Ifølge butikken er den laget for raske og lette overnattinger i fjellet, og den veier 810 gram i regular. Komfortgrensen er oppgitt til -6 °C, mens komfortområdet for en som sover i tynt undertøy er 0 °C. Produsenten sier at tallene forutsetter et liggeunderlag med god nok isolasjon.
Fyllet er 800-fyll gåsedun som er impregnert med Nikwax, noe som gjør dunet mindre utsatt for fuktighet. Performance Fit betyr vanlig romslighet: du kan snu deg rundt i posen, men den er ikke romsligere enn nødvendig. Det er det som holder vekten og pakkemålet nede.
Parsec passer for deg som går mye med telt og vil ha en pose til tre sesonger og litt til. Den er ikke billig, men hvis du bruker posen ofte og bærer den langt, er vektbesparelsen verdt prisen.
Best for: Deg som teller gram og skal gå lange turer
9.2av 10
Komfortgrense: -6 °C
Vekt: 580 g (regular)
Fyll: 900-fyll Nikwax Hydrophobic gåsedun
Sertifisering: Responsible Down Standard
Bruk: Vår, sommer, høst og senvinter
Fordeler
Veier bare 580 gram i regular
900-fyll dun komprimeres mye
Dunet er Responsible Down Standard-sertifisert
Toveis glidelås som ikke hekter seg i innertrekket
Ulemper
Høyeste pris i oversikten
Passer best når vekt er viktigere enn pris
Hyperion er den letteste soveposen i oversikten. Regular veier 580 gram, og fyllet er 900-fyll gåsedun som er impregnert med Nikwax og sertifisert etter Responsible Down Standard. Butikken beskriver den som en pose for deg som vil ha plass i sekken, lav vekt og en god natts søvn, for eksempel på fjellsykling, løping over flere dager eller klatreturer fra vår til senvinter.
Temperaturene er satt etter standarden for soveposer: komfort 0 °C for en dame i tynt undertøy, komfortgrense -6 °C for en mann i tynt undertøy og ekstremgrense -23 °C. Ekstremgrensen er et teoretisk tall, ikke noe du bør planlegge etter.
Prisen er høy, og det gjør at Hyperion er et valg for deg som faktisk får nytte av hvert gram. Går du korte helgeturer med bil nær startpunktet, får du mer for pengene med en av de tyngre og billigere posene.
Best for: Deg som vil ha god plass i posen på høst og milde vintre
9.0av 10
Komfortgrense: -6 °C
Vekt: 990 g (regular)
Fyll: 650-fyll Nikwax dun (and)
Passform: W.A.R.M. fit, romslig
Ekstra: Ekstern lomme for småting
Fordeler
Romslig passform gir plass til å sove i ulike stillinger
Plass til å tørke undertøy i posen over natten
Ekstern lomme til lykt og ørepropper
Lavere pris enn de lette Therm-a-Rest-modellene
Ulemper
990 gram er tungt hvis du bærer posen langt
Større pakkemål enn Parsec og Hyperion
Questar er den mest romslige dunsoveposen fra Therm-a-Rest. Passformen heter W.A.R.M. fit, forklart som plass til flere sovestillinger. Det passer deg som sover urolig, eller som blir trang om natten i smale poser. Butikken peker også på at det er plass til å tørke undertøy i posen i løpet av natten.
Fyllet er 650-fyll and med Nikwax-behandling, og regular veier 990 gram. Komfortgrensen er -6 °C, med komfort på 0 °C for en dame i tynt undertøy og en ekstremgrense på -23 °C. Det er en pose for høst og milde vintre, laget for dem som setter komfort høyt.
Hvis målet er lav vekt, er Questar ikke riktig valg. Hvis du går helgeturer med moderat sekk og vil ha en pose som føles romslig, er den en av de mest fornuftige her, og den koster langt mindre enn Parsec og Hyperion.
Best for: Treseongers pose for sommerfjellet og senhøsten
8.8av 10
Komfortgrense: -7 °C
Komfort: -1 °C
Vekt: 1 020 g (L)
Fyll: 700-fyll dun
Sertifisering: bluesign, 100 % resirkulert liner
Fordeler
Lavest pris av dunposene i oversikten
Mykt materiale rundt hodet for mindre knitring
Glidelås midt på oversiden gir god lufting
Bluesign-sertifisert og resirkulert liner
Ulemper
Tyngre enn Parsec og Hyperion
Mindre egnet til ren vintercamping uten ekstra lag
Perform Down Bag er en treseongers pose med komfortgrense på -7 °C. Mammut beskriver den som en god følgesvenn i sommerfjellet og langt ut på senhøsten, og i kombinasjon med ullundertøy kanskje også vinter. Det er fornuftig å lese det som en øvre ramme, ikke et løfte.
Posen har fokus på søvn og lite lyd: området rundt hodet er trukket med et mykt materiale som skal hindre knitrelyder når du snur hodet. Formen skal gi plass til å ligge naturlig, og glidelåsen sitter midt på oversiden. Fyllet er 700-fyll dun, og posen veier 1 020 gram i størrelse L. Temperaturgrensene er målt etter EN 13537, med komfort på -1 °C.
For under 4 000 kroner får du dun, tre sesonger og et gjennomtenkt design. Det gjør den til det beste valget hvis prisen betyr mest, og hvis du ikke trenger de aller letteste posene.
Eneste vinterpose i oversikten, med komfortgrense -18 °C
Vanntett materiale rundt hode og føtter
Nakkekrage og magnetisk lås ved hodet
Ansiktsmaske, ørepropper og kompresjonstrekk følger med
Ulemper
1 700 gram og stort pakkemål
For varm og tung til sommer og lette turer
Protect er den eneste egentlige vinterposen her. Komfortgrensen er -18 °C, og komfort for en dame i tynt undertøy er oppgitt til -10 °C. Fyllet er 700-fyll RDS-gåsedun, og posen veier 1 700 gram. Det er mer enn dobbelt så mye som Hyperion, så den er best der du ikke skal bære så langt, eller der du drar lasten på pulk.
Mammut har lagt vekt på praktiske detaljer. Materialet rundt hode og føtter er vanntett, så posen skal tåle litt fukt hvis du sklir av matten. Den har påsydd nakkekrage mot kald trekk, glidelås midt i fronten og en magnetisk knapplås ved hodet som gjør det lettere å lukke posen i mørket. Ansiktsmaske, ørepropper, oppbevaringsnett og kompresjonstrekk følger med.
Til prisen er det en solid pose for deg som camper i kulden, for eksempel på fjellet eller på isen. Kjøp den ikke hvis du mest går sommerturer, for da bærer du med deg varme du ikke trenger.
Åpninger for armene lar deg sitte i posen mens du lager mat
Vannavstøtende ytterstoff
Passform for både side- og ryggsovere
Lavere pris enn Parsec
Ulemper
1 210 gram er tungt for å være en tresesongers pose
650-fyll er mindre kompakt enn høyere fyll
Boost 650 er en komfortabel og lett pose for vår- og høstturer, ifølge butikken. Fyllet er 650-fyll dun, og komfortgrensen er -6 °C. Regular veier 1 210 gram, så den er lettere enn mange vinterposer, men tydelig tyngre enn Parsec.
Det mest særegne er glidelåsåpningene for armene. De gjør at du kan være inne i posen mens du lager mat eller koker vann, noe som er praktisk på kalde morgener og kvelder. Ytterstoffet har et vannavstøtende belegg som skal hjelpe mot litt fukt. Passformen er laget for å gi nok plass til både side- og ryggsovere uten at posen blir unødvendig stor.
Hvis du vil ha en pose med litt ekstra praktiske løsninger og ikke bryr deg om å spare de siste hundre gramene, er Boost et godt alternativ. Mammut Perform gir deg i praksis samme komfortgrense til lavere pris.
Best for: Deg som vil ha en pose laget av gjenvinnbare materialer
8.3av 10
Temperatur: -10 °C (modellnavn)
Vekt: 1 250 g
Fyll: 650+ cuin andedun, RDS
Fotboks: 3D-fotboks med 11 dunkamre
Materiale: Monomaterialer og resirkulerte tekstiler
Fordeler
Bygget av monomaterialer og resirkulerte tekstiler for enklere gjenvinning
3D-fotboks med 11 dunkamre gir plass til føttene
Polstret varmekrage og teknisk hette
Anti-snag-glidelås
Ulemper
Tyngre enn de lette Therm-a-Rest-posene
Prisen ligger høyere enn Mammut Perform og Questar
Terra -10 °C er en del av Expeds Terra-serie, og tanken er miljøvennlig design. Posen er laget av monomaterialer og resirkulerte tekstiler for å bli enklere å gjenvinne en gang i fremtiden. Fyllet er 650+ cuin andedun som er RDS-sertifisert, og posen veier 1 250 gram.
Butikken beskriver en romslig 3D-fotboks med 11 individuelle dunkamre, så føttene har naturlig plass uten at dunet presses flatt. Posen har polstret varmekrage, teknisk hette og anti-snag-glidelås. Den er beskrevet som en pose for høstnetter som blir skikkelig kjølige, eller når vinteren begynner å melde sin ankomst.
Terra er et verdivalg for deg som bryr deg om materialene i utstyret ditt. Er du ute etter lav pris eller lav vekt, finner du bedre kjøp lenger opp i listen. Merk at lagerstatus kan variere, så sjekk hos butikken før du bestemmer deg.
Alle soveposene i oversikten er oppgitt med temperaturer fra produsenten, og de bygger på standarden EN 13537. Standarden gir tre tall. Komfort er temperaturen der en voksen dame i tynt undertøy skal føle seg komfortabel. Komfortgrense er temperaturen en voksen mann i tynt undertøy skal føle seg komfortabel. Ekstremgrense er en teoretisk temperatur, og den er ikke noe du bør planlegge etter. Navnet på posen, som -6 °C eller -18 °C, viser som regel til komfortgrensen.
Tallet foran «fyll» eller «cuin» sier noe om hvor mye dunet hovner opp. Jo høyere tall, jo mer luft holder dunet, og jo mindre dun trengs for samme isolasjon. Det er derfor Therm-a-Rest Hyperion med 900-fyll veier 580 gram, mens Questar med 650-fyll veier 990 gram, begge med komfortgrense på -6 °C. Parsec ligger midt imellom med 800-fyll og 810 gram.
Høyt fyll koster mer, så det lønner seg når du bærer posen langt. På korte turer der sekken er lett uansett, taper du lite på en tyngre pose. De to Mammut-posene bruker 700-fyll dun og ligger i mellomsjiktet. Exped Terra og Boost 650 bruker 650-fyll. Flere av posene har dun med RDS-sertifisering (Responsible Down Standard), som gjelder dyrevelferd for fuglene dunet kommer fra.
Passform og romslighet
En smal pose er lettere og varmere per gram, fordi det er mindre luft å varme opp. En romslig pose gir mer komfort, spesielt hvis du snur deg mye. Therm-a-Rest Questar er laget for plass og kalles W.A.R.M. fit, mens Parsec har Performance Fit med vanlig romslighet. Exped Terra har en 3D-fotboks med 11 dunkamre, som gir føttene mer plass uten at dunet presses flatt.
Mammut Perform og Protect er formet slik at du skal kunne ligge naturlig uten å føle posen som trang. Hvis du er høy, bred eller sover urolig, bør du prøve posen eller bestille riktig lengde. Flere av modellene finnes i flere lengder, og vekten som er oppgitt her, gjelder regular eller størrelsen som står oppført.
Underlag, telt og kulde nedenfra
En dunpose isolerer dårlig der den blir presset flat, nemlig under ryggen. Derfor er posen bare halve løsningen. Therm-a-Rest skriver selv at Parsec-tallene er realistiske så lenge du bruker et liggeunderlag med tilstrekkelig isolasjon. Se på R-verdien når du velger underlag, og les vår test av liggeunderlag og hva R-verdi er.
Teltet påvirker også natten. Et godt ventilert telt reduserer kondens, og kondens er det som gjør dun fuktig. Finn et telt som passer turen din i teltoversikten, og ta med nok klær i tillegg til posen. Uansett utstyr gjelder rådene fra Fjellvettreglene: planlegg turen og tilpass den til evner og forhold.
Fukt og stell
Dun er mer utsatt når det blir vått. Derfor bruker flere produsenter behandlet dun. Parsec og Hyperion har Nikwax Hydrophobic gåsedun, Questar har Nikwax-behandlet dun, og Boost 650 har et vannavstøtende belegg på ytterstoffet. Mammut Protect har vanntett materiale rundt hodet og føttene. Ingen av dem erstatter et tørt telt og en pakkpose.
Les alltid vaske- og oppbevaringsanvisningen fra produsenten før du vasker posen. Har du også dunjakke, finner du lignende stelltips der. Til selve natten kan ullundertøy være et godt supplement.
Hvilken pose passer til hvilken tur?
Skal du gå mye med telt og telle gram, er Therm-a-Rest Parsec og Hyperion de naturlige valgene. Skal du ha en billig pose til sommerfjellet og senhøsten, er Mammut Perform et godt kjøp. Vil du ha plass og komfort, er Questar riktig. Boost 650 passer til vår og høst for deg som setter pris på armåpningene, mens Exped Terra er for deg som vil ha materialer laget for gjenvinning. Til vinterturer med telt er Mammut Protect den eneste posen i oversikten med komfortgrense -18 °C.
Har du ikke sovepose fra før, kan du også starte med den bredere soveposetesten, som inkluderer fiberposer. Skal du heller sove i hengekøye eller på tur med ski, finner du mer i hengekøyetesten og toppturski-testen.
Pris og hvor du kjøper
Prisene varierer fra ca. 3 999 kroner for Mammut Perform til ca. 7 899 kroner for Hyperion. Prisene er hentet fra butikken og kan endre seg, så sjekk dagens pris før du bestiller. Lagerstatus og størrelser varierer, og noen modeller har få igjen. Alle tilbudene i oversikten går til VPG, som oppgir størrelser og varianter på hver produktside.
Posen er en investering som varer i mange år hvis du tar vare på den. Velg derfor etter hvor du faktisk går turer, ikke etter hvor du skulle ønske du gikk.
Ofte stilte spørsmål
Hva er forskjellen på komfort og komfortgrense?
Komfort er temperaturen der en voksen dame i tynt undertøy skal føle seg komfortabel. Komfortgrensen gjelder en voksen mann. Begge bygger på standarden EN 13537.
Hvor lav temperatur tåler en dunsovepose?
Det avhenger av posen og av hvordan du fryser. Bruk komfortgrensen fra produsenten som utgangspunkt, og bruk et godt isolert liggeunderlag og tørre klær.
Hva betyr 800-fyll på en sovepose?
Tallet viser hvor mye dunet hovner opp. Høyere tall betyr at dunet holder mer luft per gram, så posen blir lettere og mer kompakt for samme isolasjon.
Hvilken dunsovepose er lettest i oversikten?
Therm-a-Rest Hyperion UL -6°C veier 580 gram i regular, og er den letteste av de syv.
Hvilken sovepose er billigst?
Mammut Perform Down Bag -7°C ligger på ca. 3 999 kroner og er den billigste av syv. Mammut Protect -18°C koster omtrent det samme.
Hvilken pose passer for vinter?
Mammut Protect Down Bag -18°C er den eneste posen i oversikten med komfortgrense -18 °C. De andre er laget for vår, sommer og høst, og delvis senvinter.
Hva er RDS-dun?
RDS står for Responsible Down Standard, en sertifisering som gjelder dyrevelferd for fuglene dunet kommer fra. Flere av posene i oversikten har dun med denne sertifiseringen.
Trenger jeg liggeunderlag til dunsovepose?
Ja. Dunet blir presset flatt under deg og isolerer lite der, så underlaget står for kulde nedenfra. Produsentene bygger temperaturtallene på at du bruker et godt isolert underlag.